اطلاعات کامل در مورد فریلنسری ( Freelance )

فریلنسر ( Freelance ) کیان اینوستینگ

فریلنسر فردی مستقل است که خدمات ارائه می دهد ، و اغلب در چندین کار برای چندین مشتری همزمان کار می کند.

فریلنسر یک شخص حرفه‌ای اسـت که خدمات خود را به یک یا چند مشتری به طور انحصاری ارائه می‌دهد. در واقع فریلنسر به شخصی گفته می‌شود که به صورت پروژه‌ای و کـار در منزل، فعالیت می‌کند. یک فریلنسر می‌تواند هر خدماتی که در آن تخصص دارد را به راحتی ارائه دهد و یک شـغل پاره‌وقت و یا تمام‌وقت برای خود ایجاد کند. به این شغل که فرد به صورت دورکاری و آزاد به دیگران خدماتی ارائه می‌دهد، فریلنسینگ می‌گویند. طی سال‌های اخیر فریلنسینگ به یک شغل محبوب و حرفه‌ای تبدیل شده‌است و افراد زیادی به خصوص دانشجویان به ایـن شـغل روی آورده‌اند.

احتمالا تا کنون برای شما پیش آمده‌اســت که اگر شده یکبار به کـار در منزل و دورکاری فکر کرده باشید.

فریلنسرها معمولاً به ازای هر شغل درآمد کسب می کنند و برای کار خود نرخ ساعتی یا روزانه را دریافت می کنند. کار آزاد معمولاً کوتاه مدت است.

در حالی که یک فریلنسر به طور رسمی در شرکت دیگری استخدام نمی شود ، آنها می توانند توسط سایر مشاغل قرارداد پیمانکاری خارج شوند. معمول است که فریلنسرها همزمان در چندین شغل یا پروژه مختلف کار می کنند ، اما برخی از قراردادهای فری لنسر ممکن است افراد دیگری را که می توانند برای آنها کار کنند محدود کنند تا زمانی که پروژه را کامل کنند.

برخی از شایع ترین مشاغل آزاد در صنایع خلاق مانند طراحی گرافیک ، نوشتن متن ، ایجاد وب سایت یا عکاسی وجود دارد. با این وجود ، فریلنسرها می توانند تقریباً در هر صنعت مبتنی بر خدمات مانند ترجمه ، مشاوره یا پذیرایی فعالیت کنند.

چگونه می توان به یک فریلنسر تبدیل شد ؟

ابتدا برای اینکه یک شخص بتواند شـغل فریلنسینگ را آغاز کند و به عنوان یک فریلنسر کار کند، باید مهارت‌هایی برای ارائه دادن به مشتریان خود داشته باشد. پس از مشخص شدن مهارت و زمینه‌ی فعالیت فریلنسر، باید یک راه ارتباطی برای معرفی فعالیت و کسب‌وکار خود به دیگران پیدا کرد، مانند شبکه‌های مجازی، سایت‌های فریلنسری و … .

‌سایت‌های متنوعی در ایــن زمینه فعالیت می‌کنند. ایــن سایت‌ها به افراد فرصت می‌دهند تا خودشان و مهارت‌هایشان را به همگان معرفی کنند. همچنین افراد می‌توانند نمونه کارهایشان را در آن سایت‌ها ثبت کنند، تا کارفرمایان به راحتی بتوانند آن‌ها را بر اساس نیازمندی‌های خـود انتخاب نمایند. امروزه شبکه‌های اجتماعی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توان گفت که شبکه‌ی اجتماعی لینکدین برای معرفی یک کسب‌وکار جدید بسیار مناسب اسـت. اکثر کارفرمایانی که به دنبال افراد متقاضی کـار هستند از ایــن شبکه استفاده می‌کنند، پس می‌توان گفت یکی از بهترین مکان‌های کاریابی به خصوص برای فریلنسر هاست!

همچنین هر فریلنسر باید یک شماره تلفن مخصوص کار خـود داشته باشد و همیشه پاسخگوی مشتریان احتمالی خـود باشد. یک کارت ویزیت با طراحی و دیزاین مناسب نیز می‌تواند در دریافت پروژه‌های متعدد برای آن‌ها بسیار مفید باشد. اگر تمام موارد گفته‌شده، به درستی توسط یک شخص رعایت شوند، آن شخص در آینده‌ای نه‌چندان دور یک فریلنسر موفق خواهد شد و یک کسب‌وکار پررونق به بازار معرفی می‌شود.

اگر شما در خارج از ایران مشغول به کار هستید

هنگامی که برای اولین بار شروع به کار برای خود می کنید ، در ابتدا به عنوان یک تاجر طبقه بندی می شوید. به عنوان یک تاجر انفرادی ، برای اطمینان از پرداخت صحیح مالیات بر درآمد و بیمه ملی باید در HMRC ثبت نام کنید.

شما همچنین ممکن است نیاز به ثبت نام در:

CIS اگر به عنوان پیمانکار یا پیمانکار فرعی در صنعت ساختمان کار می کنید ؛
مالیات بر ارزش افزوده اگر گردش مالی سالانه شما بیش از ۸۵۰۰۰ پوند باشد.
اگر به عنوان مشارکت یا شرکت محدود ثبت نام کنید ، مسئولیت های اضافی مانند انتخاب و ثبت نام شرکت را نیز به عهده خواهید داشت.

مزایای فریلنسری

 • تنوع کاری بالا: عموما فریلنسرها تنوع شغلی و کاری بالاتری نسب به کارمندان دارند و همچنین در انتخاب محل کـار خـود و زمان آن آزادتر هستند.
 • فریلنسرها می‌توانند به عنوان مثال هرماه میزان مشخصی از درآمد را هدف قرار دهند و صرفا به همان میزان پروژه انجام دهند.
 • می‌توان هنگام فعالیت کاری به زندگی روزمره نیز ادامه داد و کارها را همزمان پیش برد.
 • یکی از مزیت‌های فریلنسینگ ایــن اســت که هر شخص رئیس خودش اسـت! به عبارتی دیگر کسی بر کارهای فریلنسر نظارت ندارد و می‌تواند در هرساعت از شبانه‌روز به فعالیت بپردازد.
 • فرلنسرها می‌توانند شبکه‌ای از مشتریان برای خـود ایجاد کنند.
 • عدم نیاز به رفت و آمد تا محل کـار یکی از مزیت‌های بسیار خوب ایــن شـغل محسوب می‌شود.
 • می‌توان در کنار شـغل اصلی، به عنوان یک فریلنسر نیز کـار کرد.

معایب فریلنسری

 • بازاریابی، مهم‌ترین مشکل فریلنسر هاست.
 • عدم اطمینان کارفرما: بسیاری از کارفرمایان به دلیل نداشتن شناخت کافی و عدم آگاهی به دنبال فریلنسرها نیستند و زمانی که نام فریلنسر به میان می‌آید بدون دلیل خاصی مخالفت می‌کنند.
 • ضعیف بودن در ایجاد برند: اغلب مشاغل غیر از نوشتن، بـرای اینکه به یک برند خوب و معروف تبدیل شوند، نیازمند هزینه‌های کلان هستند که این هزینه‌ها اصلا مناسب فریلنسینگ نیست.
 • نداشتن رزومه‌ی مناسب: یکی از مواردی که باعث ایجاد اطمینان بین مشتریان می‌شود همان رزومه‌ی مناسب فریلنسر اسـت؛ بدین صورت که مشتریان به دنبال فریلنسرهای با تجربه‌ای هستند که کـار آن‌ها را به سرعت و به درستی انجام دهد.
 • درآمد کم: می‌توان گفت یکی از مشکلات این شـغل درآمد کم اســت. بله فریلنسینگ به گونه‌ای اسـت که مشتری به دنبال هزینه‌ی کمتر و کیفیت خوب اسـت و در نتیجه بـرای بقا داشتن در این شـغل نیاز اسـت که هزینه‌ی انجام پروژه را پایین بیاورید.
 • عدم پرداخت پول توسط کارفرما: در دنیای امروز اعتماد کردن بسیار سخت است و احتمال دارد پس از انجام پروژه، مشتری از پرداخت هزینه‌ی آن به بهانه‌های مختلف امتناع کند!
 • افزایش تعداد فریلنسرها: امروزه فریلنسینگ یکی از مشاغل محبوب به خصوص بین دانشجویان است و انتظار می‌رود که کـار پیدا کردن به عنوان یک فریلنسر مقداری سخت‌تر از پیش شده باشد!

شتابدهنده کیان

شتاب‌دهنده کیان فعالیت خود را به طور رسمی از ابتدای سال ۱۳۹۸ برای پرورش ایده‌های خلاقانه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان آغاز کرده است. این شتاب‌دهنده از استارتاپ‌های مبتنی بر فناوری در حوزه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، فنی و مهندسی و سخت‌افزاری حمایت می‌کند. این حمایت‌ها در قالب بسته خدمات شامل ارائه مشاوره، آموزش ، تخصیص فضای استقرار اداری ، ارائه خدمات کارگاهی و آزمایشگاهی برای توسعه محصول، پرداخت بذرمایه  و فراهم آوردن امکان دسترسی به شبکه سرمایه‌گذاران ، کارآفرینان و شرکای صنعتی برای استارتاپ‌ها است.