توسعه استارت آپ ها

شرکت های دانش بنیان کیان اینوستینگ

راه‌اندازی استارت‎آپ‎ها ثمرات متعددی به همراه دارد که به مواردی مانند فراهم‌آوردن فرصت‎های جدید سرمایه‌گذاری، کمک به رشد صنایع کشورها با حل مشکلات آنها، اشتغال‌زایی، غلبه بر مشکلات اجتماعی ناشی از بیکاری، جایگزینی تولیدکننده‌های کم‌بازده و قدیمی با تولیدکننده‌های جدید و کم هزینه (پربازده)، شکل‎گیری بازارهای جدید، حذف نیازهای سیستم اقتصادی کشور به واردات و توسعه صادرات و ارزآوری به‌عنوان مهم‌ترین دستاورد اکوسیستم استارت‌آپی می‌توان اشاره کرد.

شرکت های دانش بنیان

شرکت های دانش بنیان از استارت آپ ها شروع می‌شوند، اما می‌توانند به ‌سرعت به شرکت های متوسط و بزرگ تبدیل شوند. برای توسعه فناوری کشور سبدی از استارت آپ ها، شرکت های نوپا، شرکت های کوچک و متوسط و شرکت های بزرگ درحوزه های دانش بنیان و شبکه هایی از انواع ارتباط و اتصال شرکت های خرد و کوچک به متوسط و بزرگ لازم است. انواع مدل‌های بومی این ارتباط و اتصال باید در سال های آینده متناسب با شرایط کسب‌وکار کشور توسعه یابد.

اگر رویکرد حمایت از استارت‎آپ‎ها در جهان رو به تقویت است و کشورهای مختلف امکاناتی مختلفی را برای پیشرفت آن تدارک می‎بینند، با این حال، طبق گزارشی که نشریه فوربس منتشر کرده نزدیک به ۹۰ درصد استارت‌آپ‎ها در نخستین سال‎های شکل‌گیری و تاسیس خود شکست می‎خورند.

با توسعه فناوری و تاثیر پذیری در ابعاد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی امروزه شاهد تغییر در فعالیت‌های اقتصادی و ارتباط جمعی هستیم امری که از یک سوی می‌تواند باعث افزایش بازدهی و از سوی دیگر در صورت عدم مدیریت آسیب به اکوسیستم را به دنبال داشته باشد.

توسعه استفاده مردم از فضای مجازی

با توجه به ضریب نفوذ اینترنت در کشور و توسعه استفاده مردم از فضای مجازی، استارت آپ‌ها می‌توانند گامی موثر در جهت نیل به اهداف اقتصاد مقاومتی باشند با این وجود مشخص نبودن شرایط بیمه، مالیات، جایگاه استارت آپ‌ها در اقتصاد کشور و نبودن چشم انداز نسبت به ادامه فعالیت‌های بنگا‌های اقتصادی مجازی بخشی از مشکلات فعالان این حوزه است.

طبق تحقیقات تقریبا ۳۷ درصد کارآفرینان استارت‌آپی در کشورهای توسعه‌یافته، تشکیل یک تیم خوب را مهم‌ترین چالش پیش‌روی خود دانسته‌اند. یکی از عواملی که می‌تواند شانس موفقیت استارت‌آپ‌ها را به میزان زیادی افزایش دهد، حضور کارآفرینانی در تیم شکل‌گیری و توسعه استارت‌آپ است که در دیگر استارت‌آپ‌ها تجربه‌های موفقی داشته‌اند. 

چالش های استارت آپ ها در ایران به دو بخش چالش های محیطی و چالش های داخلی تقسیم می شوند :

چالش های داخلی

چالش های داخلی عوامل قابل کنترلی هستند که توسط خود شرکت ها قابل رفع است. این چالش ها عموما پیرامون مسائلی چون بازاریابی و مدیریت راهبردی قرار دارند. جهت گیری و تبلیغات نامناسب، عدم شناخت نیاز مشتری، عدم تناسب محصول و بازار، طراحی یک مدل کسب وکار گسترش نا پذیر، تیم سازی نامناسب و ضعف در کار تیمی از جمله چالش های درونی استارت آپ ها هستند.

چالش های محیطی

چالش های محیطی در واقع عوامل غیر قابل کنترلی هستند که اکثرا خارج از محیط استارت آپ ها قرار دارند و استارت آپ ها به تنهایی قادر به رفع آن ها نیستند. مهم ترین چالش محیطی مربوط به تامین مالی و سرمایه گذاری است. «ناقص بودن زنجیره تامین مالی طرح های نوآور و شرکت های نوپا»، «نوپا بودن نهادهای متولی در نظام مالی کشور»، «نبود بسترهای حقوقی برای سرمایه گذاری خطرپذیر» و «عدم توجه به جنبه های اقتصادی این زمینه» باعث عدم ورود جدی افراد به حوزه سرمایه گذاری خطرپذیر شده است. همچنین ناپایداری در مدیریت نهادهای دولتی موجب کاهش احتمال موفقیت برنامه های بلند مدت شده است.

چالش های حقوقی از جمله حقوق مالکیت فکری و مسائل  مربوط به  معافیت های مالیاتی، تورم و پیچیدگی مقررات کسب وکار موجب می شود کارآفرینان به جای تمرکز بر خلاقیت، بیشتر درگیر مشکلات بیمه‌ای و مالیاتی باشند.

منابع انسانی عامل کلیدی در موفقیت کسب و کارها

منابع انسانی به عنوان یک عامل کلیدی در موفقیت بخش های مختلف اقتصادی و انواع کسب وکارها نقش موثر و حیاتی دارند. کمبود مهارت و نیروی انسانی متخصص و نهادهای پشتیبان برای ارائه خدمات فنی و مشاوره در فعالیت های استارت آپی از دیگر چالش هایی است که استارت آپ ها با آن مواجه هستند.

سیاست گذاری های دولت و ضعف در سیاست گذاری، به رغم تلاش ها و اقدامات ارزشمند، همچنان از چالش های رشد استارت آپ ها است. ظهور پدیده های جدید در عرصه اشتغال طی سال های اخیر، نیازمند سیاستگذاری های ویژه‌ای است که بتواند بین رویه های سنتی و شرایط جدید توازن برقرار کند.

چالش استارت آپ ها

مسائل فرهنگی و اجتماعی از دیگر مواردی است که به عنوان چالش استارت آپ ها معرفی می شود. یکی از ملزومات خریدوفروش در فضای مجازی، وجود اعتماد عمومی به فضای این نوع کسب وکارها است، این اعتماد تاکنون به صورت گسترده در کشور شکل نگرفته است. خطرپذیری پایین و ترس از شکست، هزینه های بالای زندگی، نگاه نامناسب جامعه به افراد شکست خورده در کسب وکار و هزینه های مالی و غیرمالی دیگری که به افراد شکست خورده تحمیل می شود، باعث کاهش گرایش افراد جامعه به سمت فعالیت های کارآفرینی و استارت آپی شده است. درحالی که در کشور ما با توجه به شرایط متفاوت و نیروی جوان تحصیل کرده و مستعد، می توان با سوق افراد به سمت فعالیت های کارآفرینانه پیشرفت اقتصادی چشمگیری حاصل کرد.

زیرساخت های فنی نیز از جمله چالش های استارت آپ ها در کشور به شمار می آیند. کیفیت پایین زیرساخت های ارتباطی و اطلاعاتی مانند پهنای باند و سرعت اینترنت و مراکز داده، بالا بودن قیمت خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور، زیرساخت نامناسب برای بهره برداری از فناوری های جدید همچون تحلیل داده های حجیم و ارتباطات سیار از جمله مواردی است که سبب دشواری در دسترسی به زیرساخت های فنی می شود.

شتابدهنده کیان

شتاب‌دهنده کیان فعالیت خود را به طور رسمی از ابتدای سال ۱۳۹۸ برای پرورش ایده‌های خلاقانه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان آغاز کرده است. این شتاب‌دهنده از استارتاپ‌های مبتنی بر فناوری در حوزه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، فنی و مهندسی و سخت‌افزاری حمایت می‌کند. این حمایت‌ها در قالب بسته خدمات شامل ارائه مشاوره، آموزش ، تخصیص فضای استقرار اداری ، ارائه خدمات کارگاهی و آزمایشگاهی برای توسعه محصول، پرداخت بذرمایه  و فراهم آوردن امکان دسترسی به شبکه سرمایه‌گذاران ، کارآفرینان و شرکای صنعتی برای استارتاپ‌ها است.