چرا دیجیتال مارکتینگ برای استارتاپ ها بسیار اهمیت دارد؟

بازاریابی دیجیتال - Digital Marketing کیان اینوستینگ

بازاریابی دیجیتال برای هر کسب و کار از هر شکل و اندازه ، بدون توجه به میزان بودجه شما ، بسیار در دسترس است.

البته ، اکنون شما باید شروع به تبلیغ درباره فعالیت خود کنید.

دیجیتال مارکتینگ به چه معناست؟

دیجیتال مارکتینگ یک اصطلاح برای بازاریابی محصولات یا خدمات از طریق فن آوری های دیجیتال است. دیجیتال مارکتینگ از طریق هر رسانه دیجیتالی مانند موبایل، صفحات نمایشگر تبلیغاتی و …امکانپذیر است. اگر شما صاحب یک وب سایت باشید یا در زمینه تبلیغات اینترنتی فعالیت می کنید حتما با دیجیتال مارکتینگ آشنا هستید. هر استراتژی نیازمند یک برنامه ریزی منظم و اجرای دقیق آن می باشد. یکی از دلایل اصلی شکست بسیاری از کسب و کار نداشتن برنامه برای استراتژی  می باشد. پس اولین کار شما نوشتن یک برنامه و اجرای دقیق آن می باشد چرا که مدیران نیاز به چارچوبی برای مرور این چشم انداز جدید و بهره گیری از قدرت این ابزار جدید دارند.

اما بازاریابی دیجیتال واقعاً گسترده است. اگر در این مورد چیزی نمی دانید ، می توانید به راحتی در سر و صدا گم شوید ، این بدان معناست که می توانید تلاش خود را هدر دهید و نتایج کمی برای آن نشان دهید.

از طرف دیگر ، اگر بازاریابی دیجیتال را به روش صحیح انجام دهید ، می توانید مشتری خود را افزایش دهید ، زنده بمانید و حتی به عنوان یک تجارت موفق شوید.

برای به دست آوردن نتایج مناسب ، باید بهترین روش های بازاریابی دیجیتال را دنبال کنید.

در این مقاله ، روش های برتر بازاریابی دیجیتال را برای کسب و کارهای تازه تاسیس را برای شما بیان خواهیم کرد.

دیجیتال مارکتینگ چه کمکی به شما می کند؟

در طول بیست سال گذشته ابزارهای دیجیتال، نحوه نوآوری در سازمان ها را به شدت متحول کردند. در دوران قبل از دیجیتال، توسعه محصولات و خدمات معمولا توسط کارشناسان و متخصصان همان حوزه صورت می گرفت اما امروزه به کمک ابزارهای دیجیتال، شبکه های دیجیتالی و قابلیت اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی، قابلیت خلاقیت و نوآوری در همه کسب و کارها افزایش یافته است. واقعیت این است که امروزه افراد نسبت به ۱۲ سال پیش، دو برابر بیشتر در اینترنت وقت می‌گذرانند. این چشم انداز گسترش یافته، محیطی غنی از فرصت را برای شرکت ها برای نوآوری ایجاد می کند. همان‌طور که همه‌ ما کم‌ و بیش می‌دانیم، نوع خرید و فروش نیز عوض شده است و بازاریابی آفلاین مثل گذشته چندان تأثیرگذار نیست. عبارت بازاریابی همیشه این ‌گونه معنا می‌شده: توانایی برقراری ارتباط با مخاطب در زمان و مکان مناسب.

ایجاد شخصیت های بازاریابی و خریدار

در این پست بهترین شیوه ها را پیدا خواهید کرد. اما این احتمالاً مهمترین مورد است. بازاریابی دیجیتال دو طرف دارد:

شغل
مخاطبان شما
تمام کاری که شما انجام می دهید این است که از کانال های بازاریابی برای اتصال تجارت خود به مخاطبان خود و تحریک آنها برای انجام اقدامات مورد نظر خود استفاده کنید. اما چگونه می توانید برای مخاطبی که نمی شناسید بازاریابی کنید؟ تقریبا غیرممکن.

به همین دلیل شخصیت خریدار باید اولین قدم شما در بازاریابی دیجیتال باشد. این اساساً سندی است که شامل تمام جزئیات مربوط به مشتری یا مشتریان ایده آل شماست. این شامل:

نام
گروه سنی
کار
درآمد
محل
راه حل هایی که آنها از تجارت شما نیاز دارند
چگونه آنها در مورد محصولات آنلاین تحقیق می کنند
کانال های مورد علاقه آنها در شبکه های اجتماعی
کانال پشتیبانی مشتری مورد علاقه آنها
وقتی این جزئیات را دارید ، می توانید روی کانالهای بازاریابی تمرکز کنید که احتمالاً برای کسب و کار شما نتیجه می دهند. علاوه بر این ، آمار نشان می دهد که شخصیت ها می تواند وب سایت شما را دو تا پنج برابر برای کاربران هدف قرار دهد.

محتوای خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید

اگر هنگام جستجوی راه حل های ارائه شده توسط شما ، وب سایت شما نمایش داده می شود ، بازدیدکنندگان بیشتری پیدا می کنید. تبدیل این بازدیدکنندگان بسیار راحت تر است زیرا بسیار هدفمند هستند.

بنابراین ، چگونه شما با SEO به عنوان یک مبتدی شروع می کنید؟

اولین قدم برای بهبود دید شما در موتورهای جستجو ، انجام تحقیق درباره کلمات کلیدی است.

از طریق جستجوی کلمات کلیدی ، می توانید عباراتی را که مشتریان بالقوه شما در موتورهای جستجو استفاده می کنند ، پیدا کنید. به عنوان یک کسب و کار جدید ، بهتر است کلمات کلیدی طولانی مدت (سه یا چند کلمه) را هدف قرار دهید.

بازار خود را تجزیه و تحلیل کنید

کارآفرینان شروع می کنند به این فکر که کل دنیا به محصولی که به بازار می آورند نیاز دارد. واقع بینانه ، اولین قدم این است که هدف قرار دادن ۱۰٪ از جمعیت چین را متوقف کنید و جایگاه واقعی را که می توانید به آن برسید شناسایی کنید.

با تجزیه و تحلیل محیط بازاریابی شروع کنید تا یک نمای کلی و واضح از وضعیت موجود بدست آورید. یک تجزیه و تحلیل خارجی برای زمینه سازی مهم است و یک تجزیه و تحلیل داخلی برای بررسی حضور آنلاین راه اندازی شما مفید است.

فضای بازاریابی گسترده است ، از جمله بازیگران و نیروهای خارج از بازاریابی که بر توانایی مدیریت بازاریابی در ایجاد روابط موفق با مخاطبان خود تأثیر می گذارند. این می تواند بیشتر به محیط کلان و خرد تقسیم شود.

محیط های کلان : از نیروهای اجتماعی بزرگتری تشکیل شده است که بر محیط ریز تأثیر می گذارند. برای این تجزیه و تحلیل استفاده از منابع مختلف و به روز شده (مطالعات ، گزارش ها ، اخبار ، ابزار جستجو) ضروری است.

تجزیه و تحلیل آفات. ماتریسی که عوامل سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فناوری محیط شرکت شما را مشخص می کند.
تحلیل بازار. یک مطالعه کیفی که مهمترین جنبه های مربوط به بعد ، کاربر و روند بازار آنلاین محل کار خود را جمع آوری می کند. با تعیین سن هدف ، موقعیت جغرافیایی و جنسیت ، بازار خود را درک کنید تا از اندازه تقریبی جایگاه خود مطلع شوید.
تحلیل فضای رقابتی. انتخاب نمونه نماینده رقبا. تجزیه و تحلیل مرتبط ترین استراتژی ها و اقدامات آنها در زمینه آنلاین. این تحقیق میزان اشباع بازار ، تعداد رقبا ، پیشنهاد آن از نظر ارزش ، قیمت ها و غیره را بررسی می کند.

تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی

پس از تعیین جایگاه ، یاد بگیرید که چگونه شما را پیدا می کنند. این برای استراتژی ، محتوا و سئو سایت شما در شبکه های اجتماعی مهم است.

با یک لیست کوچک از کلمات کلیدی شروع کنید که محصول شما را به وضوح مشخص می کند. سپس ، آن را با کلمات کلیدی ثانویه گسترش دهید. از ابزارهای رایگان مانند Google استفاده کنید.

رسانه های اجتماعی خود را راه اندازی کنید

ساده ترین راه برای تماس با کاربران جدید استفاده از شبکه های رسانه های اجتماعی است. حتی اگر ممکن است در مورد اثربخشی استفاده از سایت های شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک یا اینستاگرام شک داشته باشید ، هنگامی که کاربران به دنبال شناخت شما هستند ، این یک مزیت بزرگ است. در اینجا مهم است که یک نمایه کامل داشته باشید تا بالاترین میزان شفافیت ، امنیت و اعتماد را به نام تجاری خود وارد کنید. این در مورد استفاده از این سیستم عامل ها برای برقراری ارتباط با کاربران شما و ایجاد برداشت اولیه از پیشنهادات سازمان است.

برای به دست آوردن اولین برداشت های خود ، پیش قدم باشید و به دنبال کاربرانی باشید که می توانند مانند شما به دنبال یک مارک تجاری باشند! در همین حال در سایت های رسانه های اجتماعی گروه ها و جوامعی وجود دارند که برای فعالیت ها و نیازهای کاملاً خاص تشکیل شده اند. به سادگی اصطلاحات مختلف را جستجو کنید و به گروه ها بپیوندید. آنچه در آنجا اتفاق می افتد را تماشا کنید. تکنیک های مختلف نامزدی را امتحان کنید و ببینید چه چیزی مفید است. البته در اینجا باید مراقب باشید – مثل همه جا در بازاریابی دیجیتال ، به نظر نمی رسد که هرزنامه را تحویل می دهید یا برنامه خود را تحت فشار قرار می دهید. با این حال معمولاً شما با بسیاری از رهبران همفکر شما که می توانند وفادارترین مشتریان شما در آینده باشند مواجه می شوید.

همچنین ارزش دارد که به طور کلی در موتورهای جستجو آزمایش کنید. انجمن ها یا وبلاگ های مربوط به فعالیت تجاری خود را جستجو کنید. کلمات کلیدی مرتبط با نام تجاری خود را وارد کنید و مکالمات موجود را در زمینه خود کاوش کنید. فقط آن را امتحان کنید و ببینید چه چیزی پیش می آید ، ممکن است یک گروه کامل از منتظران منتظر شما باشند تا بتوانید وارد گفتگو شوید و از پیشنهاد خود با خبر شوید.

مزایای اصلی بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال بر‌خلاف بازاریابی آفلاین، به بازاریابان اجازه می‌دهد تا نتایج دقیق را به‌ صورت آنی مشاهده کنند. اگر تاکنون تجربه‌ انتشار آگاهی در روزنامه‌ای را داشته‌اید، حتما می‌دانید که چقدر دشوار می‌توان تخمین زد که آن آگهی را چه تعدادی دیده‌ و به آن توجه کرده‌اند. به‌عبارت‌دیگر، اصلا هیچ تضمینی وجود ندارد که آن آگهی باعث فروش محصول مورد نظرتان باشد

بازاریابی دیجیتال برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟

بازاریابی دیجیتال می‌تواند در هر کسب‌وکاری و در هر صنعتی به‌کار رود. فارغ از اینکه در شرکت خود چه محصولی را می‌فروشید، باید بدانید که بازاریابی دیجیتال می‌تواند با شناخت شخصیت‌های خریدار نیازهای مخاطب شما را شناسایی کند و محتوای آنلاین ارزشمندی را خلق کند. هرچند، این بدین معنی نیست که تمام کسب‌وکارها باید به یک شکل، راهبرد بازاریابی دیجیتال را به‌کار گیرند. 

کسب‌ و کارهای B2B

اگر شرکت شما B2B است، این احتمال وجود دارد که استراتژی بازاریابی دیجیتالیِ شما بر هدایت مشتریان متمرکز باشد و هدف نهایی‌ این است که کسی با فروشنده صحبت کند. به همین دلیل نقش راهبرد بازاریابی شما این است که از طریق وب سایت و مجاری دیجیتال پشتیبانی، مشتریان را جذب فروشندگان‌ تان کنید. فراتر از وب سایت‌تان، احتمال این وجود دارد که تلاش‌هایتان را بر مجاری کسب‌وکار-محوری نظیر LinkedIn متمرکز کنید، چرا که در این مجاری جمعیت هدف‌تان وقت‌گذرانی می‌کند.

کسب‌ و کارهای B2C

اگر شرکت شما B2C است، بسته به طیف قیمت محصولات‌تان، این احتمال وجود دارد که هدف بازاریابی دیجیتال برای شما، جذب افراد به وبسایت‌ تان و تبدیل آن ها به مشتری بدون نیاز به صحبت با فروشنده باشد.

به‌همین‌دلیل، تمرکز بر هدایت مشتری به معنای سنتی‌ خیلی محتمل نیست؛ در‌عوض بیشتر بر سرعت ‌بخشیدن زمان سفر مشتری، از لحظه‌ای که به وبسایت‌تان وارد می‌شود تا لحظه‌ای که خرید خود را انجام می‌دهد، تمرکز خواهید داشت. این اغلب بدین معنی خواهد بود که در مقایسه با کسب‌وکار B2B، محصول شما در بالای قیف بازاریابی، خود را در محتوا ظاهر خواهد کرد و شما باید از دکمه‌های فراخوان (CTA) قوی‌تری استفاده کنید. برای شرکت‌های B2C مجازی نظیر اینستاگرام و Pinterest می‌تواند ارزشمندتر از پلتفرم‌هایی نظیر LinkedIn باشد.

شتابدهنده کیان

شتاب‌دهنده کیان فعالیت خود را به طور رسمی از ابتدای سال ۱۳۹۸ برای پرورش ایده‌های خلاقانه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان آغاز کرده است. این شتاب‌دهنده از استارتاپ‌های مبتنی بر فناوری در حوزه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، فنی و مهندسی و سخت‌افزاری حمایت می‌کند. این حمایت‌ها در قالب بسته خدمات شامل ارائه مشاوره، آموزش ، تخصیص فضای استقرار اداری، ارائه خدمات کارگاهی و آزمایشگاهی برای توسعه محصول، پرداخت بذرمایه  و فراهم آوردن امکان دسترسی به شبکه سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و شرکای صنعتی برای استارتاپ‌ها است.