اطلاعات کامل در مورد دیجیتال مارکتینگ ( Digital Marketing )

بازاریابی دیجیتال کیان اینوستینگ

بازاریابی دیجیتال چیست ؟ بازاریابی دیجیتال مانند هر نوع بازاریابی دیگر است – این راهی برای ارتباط با مشتری بالقوه شما و تأثیرگذاری بر آن است. تفاوت واقعی این است که شما با آن مشتری به صورت آنلاین ارتباط برقرار می کنید و بر آنها تأثیر می گذارید.

بازاریابی دیجیتال شامل تمام تلاش های بازاریابی است که از دستگاه الکترونیکی یا اینترنت استفاده می کنند. مشاغل از کانال های دیجیتال مانند موتورهای جستجو ، رسانه های اجتماعی ، ایمیل و سایر وب سایت ها برای ارتباط با مشتریان فعلی و احتمالی استفاده می کنند.

دیجیتال مارکتینگ یک اصطلاح برای بازاریابی محصولات یا خدمات از طریق فن آوری های دیجیتال است. دیجیتال مارکتینگ از طریق هر رسانه دیجیتالی مانند موبایل، صفحات نمایشگر تبلیغاتی و …امکانپذیر است. اگر شما صاحب یک وب سایت باشید یا در زمینه تبلیغات اینترنتی فعالیت می کنید حتما با دیجیتال مارکتینگ آشنا هستید.

هر استراتژی نیازمند یک برنامه ریزی منظم و اجرای دقیق آن می باشد. یکی از دلایل اصلی شکست بسیاری از کسب و کار نداشتن برنامه برای استراتژی  می باشد. پس اولین کار شما نوشتن یک برنامه و اجرای دقیق آن می باشد چرا که مدیران نیاز به چارچوبی برای مرور این چشم انداز جدید و بهره گیری از قدرت این ابزار جدید دارند.

دلایلی که دیجیتال مارکتینگ می تواند به رشد کسب و کار شما کمک کند

 • بازاریابی دیجیتال، شرایط برابر برای بازاریابی آنلاین فراهم می‏ کند.
 • بازاریابی دیجیتال مقرون به صرفه‏ تر از بازاریابی سنتی است.
 • بازاریابی دیجیتال قابلیت بالاتری برای تبدیل کاربران به مشتریان وفادار دارد.
 • بازاریابی دیجیتال منجر به درآمد بیشتر می شود.
 • بازاریابی دیجیتال موجب تسهیل تعامل با مخاطبان هدف می شود.
 • بازاریابی دیجیتال نیاز کاربران تلفن همراه را برآورده می کند.
 • بازاریابی دیجیتال، برند را معتبر می ‏کند.
 • بازاریابی دیجیتال بازگشت سرمایه بیشتری را برای سرمایه‏ گذاری در حوزه بازاریابی فراهم می کند.
 • بازاریابی دیجیتال، اعتماد کاربران را جلب می‏ کند.
 • بازاریابی دیجیتال، مردم را به اقدام مطلوب ترغیب می‏ کند.
 • بازاریابی دیجیتال، شما را برای اینترنت اشیاء آماده می ‏کند.
 • دیجیتال مارکتینگ، بقای تجارت الکترونیک را تضمین می‏ کند.

دارایی بازاریابی دیجیتال

تقریباً هر چیزی می تواند یک دارایی بازاریابی دیجیتال باشد. این به سادگی باید یک ابزار بازاریابی باشد که شما بصورت آنلاین استفاده می کنید. گفته شد ، بسیاری از مردم نمی دانند که چه تعداد دارایی بازاریابی دیجیتال در اختیار دارند. در اینجا فقط چند نمونه ذکر شده است:

وبسایت شما
دارایی های مارک دار (آرم ، نماد ، کلمات اختصاری و غیره)
محتوای ویدیویی (تبلیغات ویدئویی ، دموی محصول و غیره)
تصاویر (اینفوگرافیک ، عکس محصول ، عکس شرکت و غیره)
محتوای نوشته شده (پست های وبلاگ ، کتابهای الکترونیکی ، توضیحات محصول ، توصیفات و غیره)
محصولات یا ابزارهای آنلاین (SaaS ، ماشین حساب ، محتوای تعاملی و غیره)
بررسی ها
صفحات شبکه های اجتماعی
همانطور که احتمالاً می توانید تصور کنید ، این لیست فقط باعث خراش سطح می شود. بیشتر دارایی های بازاریابی دیجیتال در یکی از این دسته ها قرار می گیرند ، اما بازاریابان باهوش دائماً در حال یافتن راه های جدید برای دسترسی آنلاین به مشتریان هستند ، بنابراین این لیست در حال رشد است.

دیجیتال مارکتینگ چه کمکی به شما می کند؟

در طول بیست سال گذشته ابزارهای دیجیتال، نحوه نوآوری در سازمان ها را به شدت متحول کردند. در دوران قبل از دیجیتال ، توسعه محصولات و خدمات معمولا توسط کارشناسان و متخصصان همان حوزه صورت می گرفت اما امروزه به کمک ابزارهای دیجیتال، شبکه های دیجیتالی و قابلیت اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی ، قابلیت خلاقیت و نوآوری در همه کسب و کارها افزایش یافته است.

واقعیت این است که امروزه افراد نسبت به ۱۲ سال پیش ، دو برابر بیشتر در اینترنت وقت می‌گذرانند. این چشم انداز گسترش یافته ، محیطی غنی از فرصت را برای شرکت ها برای نوآوری ایجاد می کند. همان‌طور که همه‌ ما کم‌ و بیش می‌دانیم ، نوع خرید و فروش نیز عوض شده است و بازاریابی آفلاین مثل گذشته چندان تأثیرگذار نیست. عبارت بازاریابی همیشه این ‌گونه معنا می‌شده: توانایی برقراری ارتباط با مخاطب در زمان و مکان مناسب.

استراتژی های بازاریابی دیجیتال

لیست استراتژی های بازاریابی دیجیتال نیز به طور مداوم در حال پیشرفت است ، اما در اینجا برخی از استراتژی هایی است که بیشتر مشاغل از آن استفاده می کنند:

تبلیغات به ازای هر کلیک
تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) در واقع اصطلاحی گسترده است که شامل هر نوع بازاریابی دیجیتال می شود که در آن شما برای هر کاربری که روی یک تبلیغ کلیک می کند هزینه پرداخت می کنید. به عنوان مثال ، Google AdWords نوعی تبلیغات PPC به نام “تبلیغات جستجوی پولی” است (که در یک ثانیه از آن استفاده خواهیم کرد). Facebook Ads نوعی دیگر از تبلیغات PPC به نام “تبلیغات پرداخت شده در شبکه های اجتماعی” است (باز هم ، به زودی به آن خواهیم پرداخت).

تبلیغات جستجوی پولی
گوگل ، بینگ و یاهو به شما امکان می دهند تبلیغات متنی را در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) خود اجرا کنید. تبلیغات جستجوی پولی یکی از بهترین روش ها برای هدف قرار دادن مشتریان بالقوه ای است که به طور فعال در جستجوی محصول یا خدماتی مانند شما هستند.

بهینه سازی موتور جستجو (SEO)
اگر نمی خواهید برای نشان دادن در SERP هزینه پرداخت کنید ، می توانید با استفاده از بهینه سازی موتور جستجو (SEO) صفحات یا پست های وبلاگ در سایت خود را به صورت آلی رتبه بندی کنید. لازم نیست برای هر کلیک مستقیم بپردازید ، اما دریافت یک صفحه برای رتبه بندی معمولاً زمان و تلاش زیادی می برد (برای مقایسه عمیق تر جستجوی پرداخت شده و سئو ، این مقاله را ببینید).

تبلیغات رسانه های اجتماعی پولی
بیشتر سیستم عامل های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک ، اینستاگرام ، توییتر ، LinkedIn ، Pinterest و Snapchat به شما امکان می دهند تبلیغات خود را در سایت آنها انجام دهید. تبلیغات رایگان در شبکه های اجتماعی برای ایجاد آگاهی در مخاطبانی که ممکن است از وجود تجارت ، محصول یا خدمات شما مطلع نباشند بسیار مناسب است.

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی
مانند سئو ، بازاریابی در شبکه های اجتماعی روشی رایگان و ارگانیک برای استفاده از سیستم عامل های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک یا توییتر برای بازاریابی تجارت شما است. و دقیقاً مانند SEO ، بازاریابی ارگانیک تجارت شما در شبکه های اجتماعی زمان و تلاش بیشتری می برد ، اما در طولانی مدت می تواند نتایج بسیار ارزان تری را به همراه داشته باشد.

بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO)
بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) هنر و دانش بهبود تجربه کاربر آنلاین شماست. بیشتر اوقات ، مشاغل از CRO استفاده می کنند تا از ترافیک وب سایت موجود خود ، تبدیل های بیشتری (هدایت ، چت ، تماس ، فروش و غیره) را انجام دهند.

بازاریابی محتوا
بازاریابی محتوا اصطلاح بازاریابی دیجیتال نسبتاً گسترده دیگری است. بازاریابی محتوا شامل هر تلاش بازاریابی دیجیتال است که از دارایی های محتوایی (پست های وبلاگ ، اینفوگرافیک ، کتابهای الکترونیکی ، ویدئوها و …) برای ایجاد آگاهی از برند یا ایجاد کلیک ، هدایت یا فروش استفاده می کند.

تبلیغات بومی
تا به حال به پایین یک مقاله رسیده و لیستی از مقالات پیشنهادی را مشاهده کرده اید؟ این تبلیغات بومی است. بیشتر تبلیغات بومی تحت بازاریابی محتوا قرار می گیرد زیرا از محتوای آن برای جذب کلیک استفاده می کند (“هرگز اتفاق بعدی را باور نخواهید کرد!”). اغلب ، تشخیص تبلیغات بومی ممکن است کمی دشوار باشد ، زیرا معمولاً با توصیه های محتوای غیرپرداخته مخلوط می شود … اما این نوع موضوع است.

بازاریابی ایمیلی
بازاریابی از طریق ایمیل قدیمی ترین شکل بازاریابی آنلاین است و هنوز هم قوی است. بیشتر بازاریابان دیجیتال از بازاریابی ایمیلی برای تبلیغ معاملات ویژه ، برجسته سازی محتوا (اغلب به عنوان بخشی از بازاریابی محتوا) یا تبلیغ رویدادی استفاده می کنند.

بازاریابی وابسته
بازاریابی وابسته اساساً پرداخت شخص دیگری (شخص یا تجارت) برای تبلیغ محصولات و خدمات شما در وب سایت وی است.

بازاریابی دیجیتال برای چه کسب و کارهایی مناسب است ؟

بازاریابی دیجیتال می‌تواند در هر کسب‌وکاری و در هر صنعتی به‌کار رود. فارغ از اینکه در شرکت خود چه محصولی را می‌فروشید، باید بدانید که بازاریابی دیجیتال می‌تواند با شناخت شخصیت‌های خریدار نیازهای مخاطب شما را شناسایی کند و محتوای آنلاین ارزشمندی را خلق کند. هرچند، این بدین معنی نیست که تمام کسب‌وکارها باید به یک شکل، راهبرد بازاریابی دیجیتال را به‌کار گیرند. 

بازاریابی دیجیتال یک گزینه عالی برای هر شغلی است. در اخلالگر ، ما از بازاریابی دیجیتال برای کمک به رشد انواع مشاغل استفاده کرده ایم – از فروشگاه های مادر و پاپ گرفته تا دانشگاه های معتبر بین المللی و فراتر از آن. این زیبایی تبلیغات آنلاین است. اگر می دانید که می خواهید چه کسی را هدف قرار دهید ، می توانید از بازاریابی دیجیتال برای هدف قرار دادن هر کسی ، در هر مکان استفاده کنید.

کسب‌ و کارهای B2B

اگر شرکت شما B2B است، این احتمال وجود دارد که استراتژی بازاریابی دیجیتالیِ شما بر هدایت مشتریان متمرکز باشد و هدف نهایی‌ این است که کسی با فروشنده صحبت کند. به همین دلیل نقش راهبرد بازاریابی شما این است که از طریق وب سایت و مجاری دیجیتال پشتیبانی، مشتریان را جذب فروشندگان‌ تان کنید. فراتر از وب سایت‌تان، احتمال این وجود دارد که تلاش‌هایتان را بر مجاری کسب‌وکار-محوری نظیر LinkedIn متمرکز کنید، چرا که در این مجاری جمعیت هدف‌تان وقت‌گذرانی می‌کند.

کسب‌ و کارهای B2C

اگر شرکت شما B2C است، بسته به طیف قیمت محصولات‌تان ، این احتمال وجود دارد که هدف بازاریابی دیجیتال برای شما، جذب افراد به وبسایت‌ تان و تبدیل آن ها به مشتری بدون نیاز به صحبت با فروشنده باشد.

به‌همین‌دلیل، تمرکز بر هدایت مشتری به معنای سنتی‌ خیلی محتمل نیست؛ در‌عوض بیشتر بر سرعت ‌بخشیدن زمان سفر مشتری، از لحظه‌ای که به وبسایت‌تان وارد می‌شود تا لحظه‌ای که خرید خود را انجام می‌دهد، تمرکز خواهید داشت. این اغلب بدین معنی خواهد بود که در مقایسه با کسب‌وکار B2B، محصول شما در بالای قیف بازاریابی، خود را در محتوا ظاهر خواهد کرد و شما باید از دکمه‌های فراخوان (CTA) قوی‌تری استفاده کنید. برای شرکت‌های B2C مجازی نظیر اینستاگرام و Pinterest می‌تواند ارزشمندتر از پلتفرم‌هایی نظیر LinkedIn باشد.

تاریخچه دیجیتال مارکتینگ

توسعه بازاریابی دیجیتال با توسعه فناوری جدایی ناپذیر است. یکی از اولین وقایع کلیدی در سال ۱۹۷۱ اتفاق افتاد ، زمانی که ری توملینسون اولین ایمیل را ارسال کرد و فناوری وی بستر را برای افرادی فراهم کرد که به آنها امکان ارسال و دریافت پرونده از طریق ماشین های مختلف را بدهد. با این حال ، دوره قابل شناسایی بیشتر شروع دیجیتال مارکتینگ سال ۱۹۹۰ است ، زیرا در اینجا مکانی بود که موتور جستجوی Archie به عنوان شاخص برای سایت های FTP ایجاد شد. در دهه ۱۹۸۰ ، ظرفیت ذخیره سازی رایانه ها به قدری زیاد بود که می توانست حجم زیادی از اطلاعات مشتری را ذخیره کند. شرکت ها به جای کارگزار لیست محدود ، شروع به انتخاب تکنیک های آنلاین مانند بازاریابی پایگاه داده کردند. این نوع پایگاه های داده به شرکت ها این امکان را می دهد تا اطلاعات مشتریان را به طور مثرتری ردیابی کنند ، بنابراین روابط بین خریدار و فروشنده را متحول می کنند. با این حال ، روند دستی به همان اندازه کارآمد نبود.

در دهه ۱۹۹۰ اصطلاح بازاریابی دیجیتال برای اولین بار ابداع شد. با شروع معماری سرور / کلاینت و محبوبیت رایانه های شخصی ، برنامه های مدیریت ارتباط مشتری (CRM) به فاکتور مهمی در فناوری بازاریابی تبدیل شد. رقابت شدید فروشندگان را مجبور کرد خدمات بیشتری را در نرم افزارهای خود بگنجانند ، به عنوان مثال بازاریابی ، برنامه های فروش و خدمات. بازاریابان همچنین پس از تولد اینترنت قادر به داشتن داده های عظیم آنلاین مشتری توسط نرم افزار eCRM بودند. شرکت ها می توانند داده های نیازهای مشتری را به روز کرده و اولویت های تجربه خود را بدست آورند. این منجر به این شد که اولین آگهی تبلیغاتی با کلیک قابل کلیک در سال ۱۹۹۴ پخش شود ، این کمپین “شما خواهی بود” توسط AT&T و در چهار ماه اول اجرای زنده آن ، ۴۴٪ از افرادی که آن را مشاهده کردند روی تبلیغ کلیک کردند.

در دهه ۲۰۰۰ ، با افزایش تعداد کاربران اینترنت و تولد آیفون ، مشتریان به جای مشورت با یک فروشنده ، ابتدا جستجوی محصولات و تصمیم گیری در مورد نیازهای خود را به صورت آنلاین آغاز کردند ، که این مسئله مشکل جدیدی را برای بخش بازاریابی یک شرکت ایجاد کرد.بعلاوه ، یک نظرسنجی در سال ۲۰۰۰ در انگلستان نشان داد که بیشتر خرده فروشان آدرس دامنه خود را ثبت نکرده اند. این مشکلات بازاریاب ها را ترغیب می کرد تا روش های جدیدی را برای تلفیق فناوری دیجیتال در توسعه بازار پیدا کنند.

در سال ۲۰۰۷ ، اتوماسیون بازاریابی به عنوان پاسخی به جو در حال توسعه بازاریابی توسعه یافت. اتوماسیون بازاریابی فرایندی است که در آن نرم افزار برای اتوماسیون فرایندهای متداول بازاریابی استفاده می شود.اتوماسیون بازاریابی به شرکت ها کمک می کند تا مشتریان را تقسیم بندی کنند ، کمپین های بازاریابی چند کاناله را راه اندازی کرده و اطلاعات شخصی را برای مشتریان فراهم کنند. با این حال ، سرعت سازگاری آن با دستگاه های مصرفی به اندازه کافی سریع نبود.

بازاریابی دیجیتال در سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۱۰ پیچیده تر شد ، زمانی که گسترش دستگاههایی که توانایی دسترسی به رسانه های دیجیتال را داشتند منجر به رشد ناگهانی شد. آمار تولید شده در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ نشان داد که بازاریابی دیجیتال هنوز در حال رشد است. با توسعه رسانه های اجتماعی در دهه ۲۰۰۰ ، مانند LinkedIn ، Facebook ، YouTube و Twitter ، مصرف کنندگان به شدت وابسته به الکترونیک دیجیتال در زندگی روزمره شدند. بنابراین ، آنها انتظار داشتند که یک کاربر یکپارچه در کانال های مختلف برای جستجوی اطلاعات محصول داشته باشد. تغییر رفتار مشتری ، تنوع فناوری بازاریابی را بهبود بخشید.

از بازاریابی دیجیتال به عنوان “بازاریابی آنلاین” ، “بازاریابی اینترنتی” یا “بازاریابی وب” نیز یاد می شود. اصطلاح بازاریابی دیجیتال با گذشت زمان محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. در ایالات متحده آمریکا بازاریابی آنلاین هنوز هم اصطلاح مشهوری است. در ایتالیا از بازاریابی دیجیتال به عنوان بازاریابی وب یاد می شود. بازاریابی دیجیتال در سراسر جهان به ویژه پس از سال ۲۰۱۳ رایج ترین واژه شده است.

رشد رسانه های دیجیتال سالانه ۴/۵ تریلیون تبلیغات آنلاین با هزینه رسانه های دیجیتال با رشد ۴۸ درصدی در سال ۲۰۱۰ ارائه شده است. بخش فزاینده ای از تبلیغات از مشاغل استخدام تبلیغات آنلاین رفتاری (OBA) برای متناسب سازی تبلیغات برای کاربران اینترنت ناشی می شود ، اما OBA نگرانی از حریم خصوصی مصرف کننده و محافظت از داده ها را افزایش می دهد.

نتیجه گیری

بازاریابی دیجیتال بازاریابی آینده است. علاوه بر تمام مزایایی که در این مقاله به آنها پرداخته ایم ، شما می توانید نتایج تلاش های بازاریابی دیجیتال خود را با دقت باورنکردنی پیگیری کنید ، این بدان معناست که می توان فهمید که کدام استراتژی ها نتایج سودآوری دارند و کدام یک از آنها نیاز به کار دارند.

اتفاقاً اگر این مقاله شما را متقاعد کرده است که به بازاریابی دیجیتال نیاز دارید یا می خواهید که دیجیتال مارکتینگ خود را ارتقا دهید) واینکه می خواهید در شناسایی روش صحیح از کسی کمکی بگیرید ، در اینجا یا نظرات به ما اطلاع دهید! ما دوست داریم با بازاریابی دیجیتال به رشد مشاغل کمک کنیم.

شتابدهنده کیان

شتاب‌دهنده کیان فعالیت خود را به طور رسمی از ابتدای سال ۱۳۹۸ برای پرورش ایده‌های خلاقانه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان آغاز کرده است. این شتاب‌دهنده از استارتاپ‌های مبتنی بر فناوری در حوزه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، فنی و مهندسی و سخت‌افزاری حمایت می‌کند. این حمایت‌ها در قالب بسته خدمات شامل ارائه مشاوره، آموزش ، تخصیص فضای استقرار اداری، ارائه خدمات کارگاهی و آزمایشگاهی برای توسعه محصول، پرداخت بذرمایه  و فراهم آوردن امکان دسترسی به شبکه سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و شرکای صنعتی برای استارتاپ‌ها است.