ایلان ماسک ، ثروتمند ترین مرد جهان شد

ایلان ماسک کیان اینوستینگ

فقط شش روز از سال جدید گذشته است ، ایلان ماسک در سال ۲۰۲۱ ثروتمندترین فرد جهان شد
ثروت شخصی وی ۱۸۸ میلیارد دلار است که ۵۴۸ درصد بیشتر از یک سال قبل است
سهام تسلا ۱۰۳۰٪ از پایین بازار در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است.

ایلان ماسک

ایلان ماسک با پشت سر گذاشتن جف بزوس به ثروتمندترین فرد دنیا تبدیل شد.

 پس از چهار سال یک آمریکایی دیگر موفق شد به ثروتمندترین فرد دنیا تبدیل شود و به سلطه جف بزوس در این رده بندی خاتمه دهد. 

مدیرعامل خودروسازی تسلا و شرکت فضایی اسپیس ایکس که اکنون ثروتمندترین فرد ثروتمند جهان است، به لطف افزایش سهام تسلا  اکنون بیش از۱۸۵۹۷ میلیارد دلار ثروت دارد. او در ابتدای امسال تنها ۲۷ میلیارد دلار ثروت داشت و نفر پنجاهم این رده بندی بود.

اکنون هر سهم تسلا به ۷۹۰ دلار رسیده است و بدین ترتیب ارزش بازار این شرکت چیزی حدود ۷۳۷.۶ میلیارد دلار تخمین زده می شود. 

از زمان عرضه اولیه سهام شرکت تسلا در سال ۲۰۱۰، ارزش هر سهم این خودروساز بیش از ۱۴۰ برابر ( ۱۴۰۰۰ درصد) افزایش یافته است. هم چنین از ابتدای امسال ارزش سهام گروه تسلا  حدود ۵۸۰ درصد افزایش یافته است. انتظار می رود با وجود شیوع کرونا و کاهش تقاضای جهانی، سودآوری این شرکت مثبت باقی بماند. تسلا پیشتر در یکم ژوئیه با پشت سر گذاشتن تویوتا به با ارزش ترین برند خودروسازی جهان تبدیل شده بود و اکنون شمار زیادی از کسانی که سهام این شرکت را در عرضه اولیه آن خریده بودند، میلیونر شده اند.

علاوه بر خودروسازی تسلا ، به لطف ارزش سهام شرکت اسپیس ایکس نیز رشد محسوسی در ماه های اخیر داشته است. الون ماسک طی یک سال اخیر بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار به ثروت خود افزوده است.

گروه خودروسازی تسلا که مقر اصلی آن در کالیفرنیا قرار دارد، بیش‌تر در حوزه تولید خودروهای خودران و الکتریکی فعال است که در ژوئیه ۲۰۰۳ تاسیس شد. طبق اعلام بلومبرگ  در حال حاضر جف بزوس- مدیرعامل فروشگاه اینترنتی آمازون با بیش از ۱۸۴ میلیارد دلار ثروت، دومین فرد ثروتمند آمریکا و جهان است و پس از وی بیل گیتس، برنارد آرنو، مارک زاکربرگ و استیو بالمر در رده های دوم تا پنجم ثروتمندترین افراد جهان جای گرفته اند.

۲۰۲۱ بعنوان سال تغییر معرفی شده است.

چطور اینقدر سریع اتفاق افتاد ؟

از پایین بودن بازار سهام در مارس ۲۰۲۰ ، سهام تسلا با ۱۰۳۰٪ افزایش به ۸۱۶ دلار برای هر سهم رسیده است. ایلان ماسک به طور تصادفی حدود ۲۴۱ میلیون سهم از این سهام را در اختیار دارد و باعث جمع شدن ثروت خود در مدت زمان کوتاهی می شود.

فهرست ثروتمند ترین افراد جهان

RankBillionaireWealth Jan 6 , 2021One-Year Change
۱ Elon Musk$۱۸۸ billion۵۴۸%
۲ Jeff Bezos$۱۸۴ billion۵۷%
۳ Bill Gates$۱۳۲ billion۴۵%
۴ Bernard Arnault$۱۱۴ billion۸%
۵ Mark Zuckerberg$۱۰۰ billion۲۳%
۶ Zhong Shanshan$۹۳ billionn/a
۷ Warren Buffett$۸۷ billion-۲%
۸ Larry Page$۸۲ billion۲۲%
۹ Sergey Brin$۷۹ billion۲۲%
۱۰ Larry Ellison$۷۹ billion۳۲%

شتابدهنده کیان

شتاب‌دهنده کیان فعالیت خود را به طور رسمی از ابتدای سال ۱۳۹۸ برای پرورش ایده‌های خلاقانه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان آغاز کرده است. این شتاب‌دهنده از استارتاپ‌های مبتنی بر فناوری در حوزه‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، فنی و مهندسی و سخت‌افزاری حمایت می‌کند. این حمایت‌ها در قالب بسته خدمات شامل ارائه مشاوره، آموزش ، تخصیص فضای استقرار اداری ، ارائه خدمات کارگاهی و آزمایشگاهی برای توسعه محصول، پرداخت بذرمایه  و فراهم آوردن امکان دسترسی به شبکه سرمایه‌گذاران ، کارآفرینان و شرکای صنعتی برای استارتاپ‌ها است.