اردر یا سفارش ترس چیست ؟

اردر یا سفارش ترس کیان اینوستینگ

گروه سرمایه گذاری کیان اینوستینگ گروه تخصصی سرمایه گذاری در بازار بورس باارائه اخبار رسمی و مقالات علمی معتبر در زمینه اردر یا سفارش ترس فعالیت دارد.

اردر

اردر به معنای سفارش یا سفارش گذاری هست و به ثبت سفارش خرید یا فروش، میگن اردر گذاشتن .

یکی از نکات مهمی که توی تابلو خوانی مطرح هست، نحوه ی سفارش گذاری طرفین خرید و فروشه .

یکی از روش هایی که بازیگران سهم ( افراد حقیقی یا حقوقی ای که با سرمایه ی زیاد قصد حرکت دادن سهم رو دارن ) برای جمع کردن سهام از دست افراد ساده به کار می برند، استفاده از اردر ترس ( اردر = سفارش گذاری ) هست. به این معنا که به نحوی سفارشات خودشون رو ثبت می کنند که شما به صورت هیجانی، دچار ترس شده و سهمتون رو بفروشید.

بذارید مثال بزنم:
به جدول عرضه و تقاضای زیر دقت کنید :

در این جدول اعداد تقریبا منطقی و معقول هستند و فرض کنید شما بخواید سهمتون رو بفروشید، میتونید روی قیمت ۳۸۱۹۱ ریال سفارش فروش بذارید. چون سفارش زیادی پیش روی شما نیست و میدونید سفارش توی این قیمت به احتمال زیاد انجام میشه. اما برعکسش:

در این تصویر میبینید که در قسمت فروش، به صورت کاملا غیر منطقی و غیر معمول، سفارش بسیار سنگینی (به نسبت حجم معاملات روزانه ی همین سهم) به تعداد ۲۶۹ سفارش گذاشته شده. (توجه کنید هر فرد میتونه چندین سفارش بذاره و این ۲۶۹ سفارش، به معنای ۲۶۹ نفر نیست).

خوب چیکار میکنید؟ شما هم بلافاصله تصمیم به فروش میگیرید…

فروش سهم

در این صورت، اگه شما این سهم رو داشته باشید و چنین سفارشی رو ببینید قطعا میترسید که نکنه خبری هست که همه میخوان سهم رو بفروشن اونم با این حجم زیاد…

و وقتی هم میخواید بفروشید، باید قیمت کمتر از این ۲۶۹ سفارش ثبت کنید تا زودتر سهمتون به فروش برسه …در واقع شما اینجا فکر میکنید که زرنگ بازی در آوردید و زودتر از بقیه سهمتون رو فروختید و از شر سهمتون خلاص شدید… اما خوب دقیقا هدف اونها از این کار هم همین بوده… اونها به سادگی با اینگونه سفارش گذاشتن، میتونن شما رو متقاعد کنن سهم رو توی قیمتی که خودشون میخوان بفروشید.

از طرفی وقتی سفارش سنیگی برای فروش گذاشته شده باشه، معمولا خریداران عادی رغبت زیادی نمیکنن سراغ سهم بیان. پس خودشون میتونن به سادگی هرچقدر که میخوان، توی قیمت دلخواهشون سهام رو بخرن و بعد با ترفند های دیگه، سهم رو بالا ببرن… تنها کاری که در چنین شرایطی باید انجام بدید، اینه که خونسرد باشید و وضعیت نمودار سهام رو بررسی کنید. اگه از نظر تکنیکالی سهم در محدوده ی حساسی نیست و ریسک خاصی شما رو تهدید نمیکنه، نیازی نیست سهمتون رو بفروشید و صبور باشید… در صورتی که این اردر ها در محدوده های حساس مقاوتی باشند، باید بیشتر تصمیم بگیرید و شاید لزوما اردر ترس نبوده و واقعا سهامداران قصد خروج از سهم رو داشته باشن. به هر حال با گذر زمان کم کم تجربه کسب میکنید.